İSTANBUL PENDİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Şehit Adil Büyükcengiz Anadolu İmam Hatip Lisesi Evrenin Derin Deryası Biyoloji’ye Kucak Açtı.

Şehit Adil Büyükcengiz Anadolu İmam Hatip Lisesi Evrenin Derin Deryası Biyoloji’ye Kucak Açtı.

Şehit Adil Büyükcengiz Anadolu İmam Hatip Lisesi Evrenin Derin Deryası Biyoloji’ye Kucak Açtı.

20 Nisan 2019 Cumartesi günü, yapılan açılış programının ardından 138 bildiri içerisinden seçilen 32 bildiriyi sunmak üzere yurt içinden ve yurt dışından gelen biyoloji sevdalıları gün boyunca iki ayrı salonda sunumlarını gerçekleştirdi. Araştırmacı, girişimci ruha sahip, sorgulayan, katılımcı, dinamik, kültürel değerlere sahip çıkan, evrensel düşünebilen bireyler yetiştirmeyi hedefleyen sempozyumda eş zamanlı dört oturumda 8 konu başlığı ele alındı:

  • Kök Hücre, Moleküler Biyoloji ve Genetik, GDO, Tıbbi Nanoteknoloji, Mikrobiyoloji, Ekosistemlerin Sürdürülebilirliği, Çevre Biyolojisi, Biyoteknoloji

Biyoloji meraklıları yaptıkları sunumlarla etkileşimli, dolu dolu bir gün geçirdi.  

21 Nisan Pazar günü alanında birbirinden değerli akademisyenler katılımcılarla buluştu. Biyolojiye dair ufuk açıcı konferanslar verdi.

Birinci oturumda değerli misafirimiz Gebze Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mine Gül Şeker “Parlayan Genler ve Biyoteknolojide Kullanım Alanları” başlığı altında biyoseverlere Biyoteknoloji alanında bilim adamlarının neler yaptığını, insanlığın nasıl faydalanacağını anlattı.

Biyoloji sınır tanımayan bir bilim

“Bilimin aslında hayatın ne kadar içinde olduğunu ve bizim o gerçeklerle beraber yaşadığımızı öğrencilerimize hatırlatmak, varlığımızın nedenini, kendi farkındalığımızı anlamak adına çevremizde olanları bilmek gerektiğini düşündüm. Buradan yola çıkarak sizlere bir şeyler anlatabileceğimi düşündüm. Biyoloji sınır tanımayan bir bilim, sınırları da olmayan bir bilim çünkü çok uç noktalara kadar gidebilen bir bilim. Biz, bugün birçok temel bilim dalı problemlerini çözmüşken bilinmeyenleri bilinenlerin çok üzerinde olan bir alanda çalışıyoruz. İnanılmaz bir derya bizim için. Oldukça zevkli ancak çok okumak gerektiren, sürekli yapılan çalışmaları takip etmeyi  gerektiren bir alan aynı zamanda.” Bir canlı etrafına nasıl ışık verebilir sorusuyla başlayan konuşma, bilgi hazinemize yepyeni kavramlar katarak ilerledi. Şeker, biyolüminesans kavramı etrafında konuşmasını tamamladı.

İkinci oturumda değerli konuşmacımız Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. İbrahim Akalın’ın “Hücresel ve Genetik Tedaviler” konulu konferansıyla başladı. Nesiller arası aktarımlar başlığı altında hücreyi ve genin işlevini tanıtan hocamız genetiğin oluşum aşamalarına değinerek bilgiler verdi.

22-04-2019Araştıran, sorgulayan bir gençlik...

“Bir tıp hekimi olarak dikkatimi çeken bazı şeylerin sizlerde de bir soru işaretine yol açmasını, sizleri araştırmaya sevk etmesini istiyorum. Yoksa buraya doktrin gibi, ezber bir bilgiyi defalarca tekrarlamak için gelmedim. Öncelikle organizasyonunuza, okulunuza teşekkür ederim.” Değerli konuşmacımız ilginç görselleriyle başladığı konuşmasına insanlığın ortaya çıkış hikâyesiyle devam etti. DNA’dan, genin yapısından, krozomal hastalıklardan, gen tedavisinden bahsederek konuşmasını tamamladı.

Son oturumumuz değerli konuşmacımız Onkoloji Uzmanı Dr. Yavuz Dizdar’ın “Rönesans’tan Günümüze Bilim” başlıklı konferansıyla gerçekleşti. İnsanlığın doğayı, evreni anlamlandırma süreciyle başlayan konuşma, bilimin antik öncesi döneminden günümüze yol alarak devam etti.

Mesele sizin fikrinizi, irfanınızı, vicdanınızı hür kılmaktır.

“Sizden beklentimiz ezber yapmanız değil. Ezber yaparak bir yere varamazsınız. Olasılıkları arttırmak da değil, onların hepsini bilgisayarlar yapıyor ama siz yenisini bulmak için daha fazla imkâna sahipsiniz. Dünya konusunda gözlem yaparsanız sizi bir yerlere götürür.” sözleriyle Dizdar, dinleyicileri Mısır’dan Roma’ya tıbbın ilerleyişi ile İbn-i Sina’dan Werner Heisinberg’e doğru bir yolculuğa çıkardı.

“Her alanda donanımlı gençler olmalısınız. Vicdanınızı hür kılmalısınız. Para için değil gelişim için çalışmalısınız. İş sahibi olduğunuz alan farklıdır, mesleki alanınız farklıdır. Bir şey olmak istiyorsanız o alanla ilgili diğer alanları da mutlaka bilmelisiniz. Mesele sizin aklınızı, irfanınızı, vicdanınızı hür bırakıp yeni algıya geçme meselesi. Mutlaka ortamdan bir miktar çekileceksiniz ve kendinizi geliştireceksiniz. Elinizde deli gibi imkân var, sadece sizin kullanmanıza bakıyor. Mutlaka tutkunuz olmalı.” Hayal kurmanın bilmekten daha önemli olduğunu söyleyen Dizdar, aslında düşünce geliştirmenin kolay olduğunu, bunun için gençlere cesaret ve sabrın gerektiğini vurguladı. Dizdar, gençlerin sorularını cevaplandırarak konuşmasını tamamladı.

Kapanış programı Pendik İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cemile Evkaya, sempozyumumuzun hayata geçirilmesinde büyük desteği olan önceki dönem Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, Önder İmam Hatip Mezunları Derneği Başkan Yardımcısı Süleyman Köse, Okul Müdürümüz, öğretmenlerimiz, biyoloji gönüllüleri gençler ve danışman öğretmenlerinin katılımıyla konferans salonumuzda gerçekleşti.

22-04-2019Pendik İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Cemile Evkaya: “Böyle bir organizasyona ev sahipliği yapmaktan ilçe milli eğitim olarak onur duyuyoruz. Bu çalışma İstanbul’da bir ilktir. Zor bir çalışma emeği geçen herkese çok teşekkür ediyoruz.” dedi.

Önceki dönem Pendik Belediye Başkanımız ve okulumuzun velisi olan Dr. Kenan Şahin “Bu çalışmayı yakından takip ediyordum, proje ekibi bu iş için yanıma geldiklerinde açıkçası çok inanmamıştım. Kendim de alana hakim olduğum için çok profesyonel bir çalışma ve emek gerektirdiğini biliyordum. Bizler bu tarz çalışmalarla üniversitede karşılaştık. Günümüz gençliğinin daha lise çağında böyle işlerin içinde olmaları büyük bir başarıdır. Bu yüzden okulumuzu bu çalışmalarından dolayı tebrik ediyoruz.” sözleriyle teşekkürlerini sundu.

Önder İmam Hatip Liseleri Derneği Başkan Yardımcısı Süleyman Köse “Gittiğim pek çok imam hatip proje okullarında bu tür başarılar, çalışmalar görmek beni çok mutlu ediyor. İmam Hatip okullarının en büyük avantajı ilme ve hikmete önem vermesidir. Böyle çalışmalarla mutlu oluyoruz, bizler de bu çalışmalara destek vermeye devam edeceğiz.” diyerek şükranlarını dile getirdi.

Okul Müdürümüz Abdulkadir Işık, Şehit Adil ailesinin üyesi ve lideri olmaktan duyduğu sevinci dile getirerek böyle bir etkinliğe imza atmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.  

Abdulkadir Işık “Koordinatör öğretmenimiz Erdem Taşçıoğlu ve İBS ekibindeki tüm öğrencilerime, ilk günden beri yanımızda olan Sayın Kenan Şahin’e ve Pendik Belediyesine, tüm katılımcılara ve danışman öğretmenlerine teşekkür ediyorum.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Koordinatör öğretmenimiz Erdem Taşçıoğlu “Umut ediyorum ki sizlerin buradan bir şeyler kazanarak ayrılacağınız bir program tasarladık. Yaklaşık on ay süren hazırlığımız sonucunda bu güzel programı tamamlayabildiğimiz için büyük bir mutluluk duymaktayım. Başta okul müdürümüze bize bu konuda her an destek sağladığı için çok teşekkür ediyorum. Yine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze, Belediyemize bize sağladıkları destekler için teşekkür ediyorum. Tabii en büyük teşekkürü buraya gelerek bizi yalnız bırakmadığınız, emek verdiğiniz, burada aktif bir şekilde biyolojiyle iç içe zaman geçirerek programımızı değerli kıldığınız için siz kıymetli katılımcıların hak ettiğini düşünüyorum. Son olarak iki koordinatör öğrencim başta olmak üzere tüm İBS ekibine candan teşekkür ediyorum.” diyerek İBS 2020’de buluşma temennisiyle sözlerini tamamladı.

22-04-2019Koordinatör öğrencilerimiz Eslem Erdoğan ve Büşra Nur Çıtır “Geniş kitlelere hitap eden uzun bir çalışma süreci sonunda oluşan her güzel işte olduğu gibi biz de birçok zorlukla karşılaştık. Fakat sonunda siz değerli katılımcıların teşrifleriyle kayda değer bir başarıya, hayatımız boyunca hafızalarımızdan silinmeyecek bir programa imza attık. Yurt içi ve yurt dışından 13 ilden 200’ den fazla katılımcıyı iki gün boyunca ağırladık. Farklı alanlarda tecrübelerimizi birbirimize aktarma imkanı bulduk. Hayatın değerleri arasında yadsınamaz bir yere sahip olan Biyoloji biliminin gençler tarafından ele alınarak incelendiği programımızı ve hep birlikte geçirdiğimiz değerli vakitleri geride bıraktık. Siz kıymetli büyüklerimize verdiğiniz destekten dolayı teşekkür ediyoruz.“  sözleriyle katılımcı, dinleyici öğrenciler, danışman öğretmenler ve tüm biyoseverlere okul ve şahısları adına şükranlarını sundular.

Birçok biyoloji meraklısını buluşturan sempozyumumuz ödül takdiminin ardından boğaz turuyla sona erdi.

Bilimin, irfanın, sanatın buluştuğu nokta Şehit Adil Büyükcengiz Anadolu İmam Hatip Lisesi daha birçok etkinliğe, başarıya imza atmak üzere hatıralarına bir yenisini daha ekledi. Uzak yakın demeden okulumuza teşrif eden, katkı sağlayan herkese teşekkür ederiz.

 

22-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-201922-04-2019

Yeni Mahalle Şehit Fethi Caddesi No.83 Pendik İSTANBUL - 0216 657 01 62/63/64/65 (4 hat)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.