İSTANBUL PENDİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Pendik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Materyal Atölyesi (PENDKAB)

Pendik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Materyal Atölyesi (PENDKAB)

Pendik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Materyal Atölyesi (PENDKAB)

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin mesleki bilgi, beceri, tutum ve değerler alanındaki gelişmlerine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenleri Gelişim Programı (DÖGEP) kapsamında ilçemiz Pendik'te; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından, Mevlüt KESMAN kordinatörlüğünde Pendik Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Materyal Geliştirme Atölyesi (PENDKAB) adıyla bir materyal geliştirme atölyesi kuruldu.

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin eğitim-öğretim sürecinde ihtiyaç duyabileceği nitelikli eğitsel materyal üretmek amacıyla kurulan atölyenin katılımcılarını Pendik'in çeşitli okullarında görev yapmakta olan, kendini geliştirmeye ve materyal üretimine aktif olarak katılmaya istekli öğretmenler oluşturmaktadır.

Yaparak öğrenme modeli benimsenen bu atölye çalışmasında Mevlüt KESMAN tarafından katılımcılara yönelik her hafta; nitelikli sunu hazırlama, değerlendirme çalışması, bulmaca, kazanım odaklı video, afiş, poster, infografik, interaktif uygulama, görsel materyal tasarımı, gibi belirlenen bir tema çerçevesinde teorik ve uygulamalı eğitim yapılmaktadır.

Eğitsel Materyal Geliştirme olgusunu seminer tarzında eğitimlerle öğretmenlere aktarmayı hedefleyen etkinliklerden ziyade, doğrudan öğretmenlerin etkili olarak kullanabileceği çeşitli türlerdeki basılı ve interaktif materyallari hazırlayarak, öğretmenlerin kullanımına sunma mativasyonu ile çalışan PENDKAB, bu yönüyle her katılımcının üretim sürecinde bilgi ve yeteneğine göre aktif olarak katıldığı, ilgi duyduğu alanlarda kendisini deneyimsel olarak geliştirdiği ve herşeyden önemlisi materyal geliştirme konusunda öğrendiklerini atölye sürecinde; bulmaca, test, sınav kağıdı, poster, afiş, slayt gibi öğrenme nesnelerine dönüştürebildiği için  oldukça verilmli olduğu gözlenmektedir.

PENDKAB kapsamında ekip öncelikle, 2018 - 2019 Eğitim Öğretim yılı I. dönemi sonuna kadar süreyi kapsayan 10 haftalık 1.etab da ortaokul, ilkokul ve imam hatip ortaokulu düzeyi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersinin 4, 5, 6, 7 ve 8. sınıflarının bütün ünitelerini içeren kapsamlı bir materyal üretim planı oluşturdu. Hazırlanan plan doğrultusunda yapılacak çalışmaların sistematik ve düzenli şekilde yürütülmesi sağlandı. Bu plan doğrultusunda çalışmalarını sürdüren ekip, her Çarşamba akşamı saat 18.00 - 21.00 saatleri arasında Kurtköy Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde bir araya gelerek bir önceki haftanın değerlendirmesini hem de bir hafta sonrasının planlamasını yapmaktadır.

 

27-11-201827-11-201827-11-201827-11-201827-11-201827-11-2018

Yeni Mahalle Şehit Fethi Caddesi No.83 Pendik İSTANBUL - 0216 657 01 62/63/64/65 (4 hat)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.