İSTANBUL PENDİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI OKUL/KURUMLARDA YAPILACAK YÜZYÜZE VE UZAKTAN EĞİTİM HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

MESLEKİ VE TEKNİK EĞİTİM GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE BAĞLI OKUL/KURUMLARDA YAPILACAK YÜZYÜZE VE UZAKTAN EĞİTİM HAKKINDA SIKÇA SORULAN SORULAR

 • Yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak?

   

  Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün 02/10/2020 tarih ve 13991612 sayılı yazısına göre mesleki ve teknik eğitim okul/kurumlarında 05 Ekim 2020 tarihinde başlayacak.

   

 • Yüz yüze eğitim hangi okul türlerinde yapılacak?

   

  Resmi ve özel tüm Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri, Mesleki Eğitim Merkezleri, Spor Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri ile Çok Programlı Anadolu Liselerinin Anadolu Meslek Programı ve Anadolu Teknik Programlarında yüz yüze eğitim yapılacaktır.

   

 • Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri yüz yüze eğitime katılacak mı?

   

  Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi öğrencileri 05-09 Ekim 2020 haftasında yüz yüze eğitime başlamayacaklardır. Bakanlığımızca değerlendirme süreci devam etmektedir. 

   

 • Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ile Çok Programlı Anadolu Liselerinin Anadolu Meslek Programı ve Anadolu Teknik Programlarında yüz yüze eğitim uygulaması nasıl gerçekleştirilecektir?

   

  Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ve  Çok Programlı Anadolu Liselerinin Anadolu Meslek Programı ve Anadolu Teknik Programlarının 9. Sınıflarındaki Mesleki Gelişim Atölyesi dersi dışında kalan meslek dersleri ile 10.,11. ve 12. Sınıflarında meslek.eba.gov.tr adresinde yayınlanan ders bilgi formlarındaki kazanımlara ait Başarım Ölçütlerinin "Beceri" kısımları yüz yüze eğitim ile verilecektir.

   

 • Mesleki eğitim merkezlerinde yüz yüze eğitim uygulaması yapılacak mı?

   

  Mesleki Eğitim Merkezlerinin tüm sınıf seviyelerinde; işletmelerde mesleki eğitim dersi dışında kalan tüm meslek dersleri EBA Platformları ve canlı ders uygulamaları ile verilecektir.

   

 • Güzel Sanatlar Liseleri ve Spor Liselerinde hangi dersler yüz yüze verilecek?

   

  Güzel Sanatlar Liseleri ve Spor Liselerinin tüm sınıf seviyelerinde meslek.eba.gov.tr adresinde yayınlanacak olan uygulamalı dersler yüz yüze verilecektir.

   

 • Uygulamalı dersler dışındaki teorik dersler nasıl işlenecek?

   

  Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı tüm okul ve kurumlarda teorik dersler EBA Platformları ve canlı ders uygulamaları ile işlenmeye devam edecektir.

   

 • Seçmeli derslerde yüz yüze eğitim uygulaması yapılacak mı?

   

  Tüm okul türlerindeki seçmeli dersler EBA Platformları ve canlı ders uygulamaları ile verilecektir.

   

 • Yüz yüze eğitim uygulamasında sınıflar/gruplar nasıl oluşturulacak?

   

  Atölyelerde uygulanacak yüz yüze eğitimlerde ilgili mevzuat çerçevesinde planlama yapılırken,  sosyal mesafe kuralı hassasiyetle uygulanacak ve okulun öğretmen, öğrenci ve atölye durumları dikkate alınarak grup sayıları belirlenecektir. 

   

 • Yüz yüze eğitimde derslerin süresi ne kadar olacak?

   

  Yüz yüze eğitimde öğrenciler gruplara ayrılarak her ders saati 30 dakika, teneffüsler 10 dakika ve öğle arası 45 dakika olarak uygulanacaktır.

   

 • Hangi derslerden kaç saat yüz yüze eğitim yapılacak?

   

  Alan ve dal derslerinin uygulama kazanımları yüz yüze, bilişsel/teorik kazanımları ise uzaktan eğitim yoluyla verilecek, yüz yüze ve uzaktan eğitim ile verilen alan ve dal derslerinin süre, kazanım ve içeriği okul alan zümre öğretmenlerince belirlenecektir. Uygulama ile ilgili olarak gerektiğinde il/ilçe alan zümre başkanları ile istişare edilerek eşgüdüm içinde çalışılacaktır.

   

 • Okullarda taşıma, kantin, pansiyon ve yemekhane hizmeti verilecek mi?

   

  05-09 Ekim 2020 haftasında taşıma, kantin, pansiyon ve yemekhane hizmeti verilmeyecektir. Sonraki haftalarda konu tekrar değerlendirilecektir.

   

 • Okullarda temizlik/hijyen şartları nasıl sağlanacak?

   

  Okullar temizlik ve hijyen bakımından yüz yüze eğitime hazır hale getirilmiştir. Ayrıca öğrencilerin okulda bulunduğu sürelerde maske kullanımı, sosyal mesafe ve temizlik kurallarına uymaları hususunda gerekli rehberlik ve yönlendirme okul yöneticileri ve öğretmenler tarafından yapılacaktır. İhtiyaç duyulan temizlik ve hijyen malzemelerinin sağlanması hususundaki çalışmalar okul müdürlüğü, İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda yürütülecektir.

   

 • Yüz yüze eğitime devam zorunluluğu var mı?

   

  İlk hafta yüz yüze eğitime devam zorunluluğu aranmayacak olup sonraki haftalar için öğrencilerini okula göndermek istemeyen velilerin okul müdürlüklerine yapacakları yazılı başvurular üzerine bu öğrenciler için devam zorunluluğu aranmayacaktır.  Ancak öğrenciler okulda yüz yüze gerçekleştirilecek olan sınavlardaki konu ve kazanımlardan sorumlu olacaklardır. Yüz yüze eğitime devam etmeyecek olan öğrencilerin EBA platformu ve canlı ders uygulamalarını takip ederek eksiklerini gidermeleri gerekecektir. 

   

 • Kronik rahatsızlığı olan öğretmenler ile 60 yaş üzeri olan öğretmenler yüz yüze eğitim uygulamasında görev alacak mı?

   

  Kronik rahatsızlığı olan öğretmenler ile 60 yaş üzeri olan öğretmenler yüz yüze eğitim uygulamalarına katılmayacak ancak gerektiğinde uzaktan eğitim canlı ders uygulamalarında bu öğretmenlere görev verilebilecektir.

Yeni Mahalle Şehit Fethi Caddesi No.83 Pendik İSTANBUL - 0216 657 01 62/63/64/65 (4 hat)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.