İSTANBUL PENDİK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u Anma Mesajı

12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy´u  Anma Mesajı

 

Türk Milleti´nin bağımsızlığa ve kutsal değerlerine olan inancını destanlaştıran İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde Milli Marş olarak kabul edilmesinin 96. yılındayız.

12 Mart 1921´de Türkiye Büyük Millet Meclisimiz tarafından, devletimizin ve milletimizin bağımsızlığının simgesi olarak kabul edilen İstiklal Marşımız, milletimizin içinde bulunduğu o buhranlı günlerde damarlarda dolaşan bağımsızlık, vatan ve namus mücadelesi ile bayrak sevgisini en güzel şekilde ifade etmektedir. Vatan toprağının her karışının adeta şehit kanlarıyla sulandığı, vatanımızın uğrunda canlarını hiçe sayıldığı, bütün bu fedakârlıkların kutsal bir emanet olduğu ruhunu hepimize aşılayan İstiklal Marşımız, aynı zamanda bizlere korumamız gereken asli değerlerimizi hatırlatan en önemli milli değerlerimizden birisi olmuştur.

İstiklal Marşı, vatan ve millet sevgisinin, bağımsızlık ve hürriyet aşkının en güzel ifadesidir. İstiklal Marşının mütefekkir ve vatansever kimliğiyle yazan Mehmet Akif  "Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın! " derken verilen mücadelenin büyüklüğünü ve zorluğunu ifade ediyordu. Mehmet Akif Ersoy, en zor şartların, çözülmenin ve umutsuzluğun hâkim olduğu bir dönemde milli mücadele ruhunun canlanmasına ömrünü adamış, istiklal ve istikbal karakteri olmuştur.

Türk milletinin, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden, dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin simgesi olan İstiklal Marşı’nın getirdiği bağımsızlık tutkusu yolumuzu aydınlatmaya devam edecektir.İstiklal Marşı’nı anlamak için onun hangi şartlarda yazıldığını bilmemiz ve bu çerçevede değerlendirmemiz gerekmektedir.

Vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un,O şiir bir daha yazılamaz. O’nu bende yazamam. O’nu yazmak için o günleri görmek, o günleri yaşamak lazım. O şiir artık benim değil, milletin malıdır. Benim, millete en kıymetli hediyem budur. Allah bir daha bu millete bir İstiklal Marşı yazdırmasın” dediği İstiklal Marşı, aziz milletimizin yazdığı kahramanlık destanın adıdır.

 

             Kim bu cennet vatanın uğruna olmaz ki feda?

             Şüheda fışkıracak toprağı sıksan, şüheda!

             Cânı, cânânı, bütün varımı alsın da Huda,

             Etmesin tek vatanımdan beni dünyada cüdâ.    

mısralarıyla vatan sevdasını ruhumuza nakşeden, ilmek ilmek işleyen milletimizin onurlu mücadelesinin ve bağımsızlığının nişanesi olan başta milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını rahmet ve minnetle anıyor, İstiklal Marşımızın ve ay yıldızlı şanlı bayrağımızın milletimizin ortak sesi olmaya devam edeceğini özellikle belirtmek istiyorum.

                                                                                                                                                                                                                                                     Aytekin Yılmaz

İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

 

Yeni Mahalle Şehit Fethi Caddesi No.83 Pendik İSTANBUL - 0216 657 01 62/63/64/65 (4 hat)

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.